Andalúzia časť 2.

El Torcal de Antequera – Setenil de las Bodegas – romantická Ronda – Sevilla – Hríb, Plaza de España a štadión Ramon Sanchez Pizjuan, Tarifa

Prvá zastávka po prvom aktívnom týždni v Andalúzii bola krátka turistika v El Torcal de Antequera. Tento masív sa nachádza v prírodnej rezervácia v pohorí Sierra del Torcal, ktorá sa nachádza južne od mesta Antequera.

Vybrať si môžete z rôzne dlhých trás. My sme mali so sebou nosič pre našu malú turistku a zvolili sme si najkratšiu, resp.najjednoduchšiu trasu. Keďže sme mali príjemné počasie, slniečko svietilo, táto krátka turistika bola veľmi príjemná a prehľadná vďaka dobrému značeniu. 

Cieľom blízkych dní bolo sa dostať do mesta Sevilla. Držíme sa približného plánu a prechádzame mestečkom Setenil de las Bodegas, kde sa aj zastavujeme. Slniečko vyšlo po krátkom daždi a my sa už celkom tešíme na zaujímavosti, ktoré nás čakajú – domy postavené priamo do skalných útesov. Verte nám, uličky tohto mesta nie sú pre klaustrofobikov veru vhodné.

Celé mestečko sa tiahne okolo rieky, uličky sú veľmi úzke a preto upozorňujeme karavanistov, neodporúčame jazdiť cez neho autom.

Po príjemnom raňajkoobede sa ďalej presúvame smerom do mestečka Ronda.

Nakoľko máme náš hotel na kolesách, parkujeme vždy na bezpečných a strážených miestach. Používame aplikáciu Park4night, ktorá nám pomáha nájsť vhodné parkovanie. Vyberáme si väčšinou z takzvaných ,,Stellplatzov,, alebo bezpečných miest na jednorazové prenocovanie na divoko. 

V Ronde zastavujeme na príjemnou Stellplazi, servisujeme auto, perieme a robíme väčší nákup. Do starého mesta sa dostávame poobede. Mesto samotné sa rozprestiera vysoko nad hlbokou roklinou. Pohľad dole z mosta Puento Nuevo vám doslova vyrazí dych. 

Ronda je považovaná tiež za jedno z najromantickejších miest v Španielsku, ale zároveň sa považuje za rodisko býčích kontroverzných zápasov. Ak chcete siahnuť po skutočne výdatnom jedle, vedzte, že ste v rodisku studenej mixovanej zeleninovej polievky s názvom gazpacho a hriechom by bolo, nedať si tradičnú španielsku paellu práve tu. My sme si ju vychutnali s pohárom tradičného španielskeho šumivého vína – cava. Po príjemne strávenom dni v Ronde pokračujeme do mesta Sevilla. 

Po menších blúdeniach a zlých odbočeniach na diaľnici sa dostávame finálne do Seville a využívame ešte neskorších poobedňajších hodín k návšteve akvária. Potom sa presúvame do prístavu. Na naše milé prekvapenie je práve tento ,,Stellplatz,, veľmi vkusne prispôsobený aj pre deti, nakoľko sa tu nachádza ihrisko, maličký bar, kde si večer viete vychutnať koláčik či bublinkový nápoj pre dospelých 🙂 Do centra Seville nás vezie autobus, ktorý má zastávku hneď pri vchode do prístavu.

Ako prvú atrakciu navštevujeme obrie huby Las Setas v centre mesta. Ich konštrukcia pozostáva zo šiestich “húb”, ktoré sú vzájomne poprepájané vyhliadkovým chodníkom. Kochať sa môžete výhľadmi na všetky strany z rôznych perspektív a zaujímavosťou je, že lístok na tento impozantný hríb platí 24 hodín a môžete si naň výjsť aj cez deň aj v noci. V nočných hodinách je konštrukcia nádherne osvetlená a dokonca je na nej miesto, kde môžete ovplyvňovať jej sfarbenie. 

Sevilla je naozaj krásna a počasie nám prialo a tak si vychutnávame jej šarmantné uličky a elegantné pamiatky. Nakoľko cestujeme s malou parádnicou nedokážeme odolať nákupu v turistickom obchode a pre malú tanečnicu jednoducho musíme kúpiť flamenco šaty. Naša nákupná horúčka sa prejavila aj na druhý deň, kedy sa naplno oddávame blšiemu trhu priamo v starých uličkách blízko najstaršej tržnici v meste Mercado de la Feria. Na trhoch neodoláme drobným nákupom a samozrejme čerstvému ovociu, ktoré je tu aj v tomto ročnom období skutočne výborné.

Sevilla ponúka aj hudobno-tanečné predstavenia flamenca na rôznych miestach. Nám sa podarilo jedno autentické zažiť na námestí Plaza de España, teda Španielskom námestí. Toto obrovské námestie s rozlohou takmer 50 000 metrov štvorcových sa nachádza v Parque de María Luisa. Aj tu sú samozrejme ihriská pre deti, ktorých je v španielsku naozaj za každým rohom. Posledný večer v Seville si užívame trochu netradične. Tomík spolu s kamarátom odchádza pozrieť futbalový zápas na štadión Ramon Sanchez-Pizjuan na zápas Sevilla FC a Deportivo Alaves. 

Po príjemných chvíľach strávených v meste Sevilla dvíhame kotvy a vyrážame do nami vysnívaného miesto Tarifa. Práve o tohto miesta sme mali najväčšie očakávania a tiež veľa  referencí od kamarátov a známych. Hoci sme cestovali mimo sezónu a počasie nebolo úplne ideálne na kúpanie, tak do Tarify sa určite ešte plánujeme vrátiť. Pýtate sa prečo? 

Asi naozaj platí, že najlepšie veci sú zadarmo. Práve to sa nám v Tarife potvrdilo. Tarifa známa ako magické miesto, kde sa stretávajú Stredozemné more a Atlantický oceán, či známa ako najjužnejšie mesto v Európe s nádherným výhľadom na Afriku je tiež rajom pre surférov, kitesurferov a karavanistov. Práve karavanisti sa môžu podeliť o tie najromantickejšie výhľady na more priamo z pláže, na ktorú sa nám podarilo dostať a zaparkovať s výhľadom na more. Tento nezaplatiteľný výhľad bol práve ten moment, ktorý sa nám zapísal do pamäte. Pozerajúc na západ slnka, sediac na našich rozložených kempingových stoličkách a tešiac sa z našeho vysmiateho dievčatka ako sa hrá s vlnkami v mori bol pre nás najkrajší. Niekedy asi naozaj stačí ku šťastiu málo. 

V Tarife vládne okrem toho veľmi pohodová atmosféra, centrum mesta a jeho uličky nie je veľké, ale o to príjemnejšie a hoci sme nemali v pláne navštíviť Afriku, práve Tarifa nás týmto nápadom nadchla. V miestnych turistických agentúrach sme si našli fakultatívny výlet do blízkeho marockého Tangieru..ale o tom už v ďalšom článku na našom blogu.