Andalúzia časŤ 1.

Vylomené okno v Barcelone -Nový rok vo fuengirole a 12 bobúľ- Malaga – Bosorácka dedinka – Púšť Tabernas – Odtiahnutý karavan – Westernové mestečko Minihollywood – Trojkráľový pochod v Granade – Alhambra- smerujeme do Seville

Ako každá bláznivá rodinka, ktorá vlastní karavan, plánujeme každoročne veľký výlet za dobrodružstvom. Tento rok bola cieľom Andalúzia. Táto časť Španielska má tú výhodu, že aj v zimných mesiacoch sa teploty v porovnaní s našimi zemepisnými šírkami na Slovensku približujú k príjemným jarným teplotám. 

Prakticky hneď ako Ježiško zabuchol dvere aj na našom dome, sa časť posádky vybrala na cestu. Pretože cestujeme s 3 ročnou karavanistkou, rozhodli sme sa, že rozumnejšie bude za Tomíkom priletieť neskôr a ušetriť si pár plačlivých chvíľ v aute. 

27. decembra 2023 vyštartoval Tomík na jeho 3000 km cestu zo Slovenska do Andalúzie. 

Tomík si na dlhú cestu vzal kamaráta, ktorý žije v Barcelone. Cieľom cesty bolo mestečko Fuengirola blízko Malagy, kde sme sa mali stretnúť s kamarátmi.

Po troch šoférsky aktívnych dňoch sa chlapci dostali do Barcelony. Nebol by v tom ale háčik, keby sme neprešli prvou ťažšou skúškou karavanistu.

Parkovanie vo veľkom meste ako Barcelona dopadlo žiaľ rozbitým oknom. A tak sa plán cesty z pôvodného výletu do blízkeho hot springu nekonal. Namiesto toho Tomík zistil ako funguje španielska polícia. 

Po návšteve polície, španielskeho obchodu pre majstrov a kutilov, následnej opravy okna a pár telefonátov na poisťovne sa Tomík konečne vymotal z Barcelony a ďalej pokračoval sám smerom na Malagu. Táto časť cesty sa niesla v kľudnej atmosfére a Tomík sa o dva dni dostal do prvého cieľa cesty – mestečka Fuengirola, ktoré sa nachádza približne 25 km od mesta Malaga.

Konečne prišiel čas aj pre zvyšok posádky a silvestrovský deň sme strávili s malou výletníčkou v lietadle. Náš prvý spoločný let dopadol na výbornú.  

V Malage sme sa všetci traja šťastne našli na letisku a priamo odtiaľ sa vlakom presunuli do Fuengiroly. Zaujímavosťou španielskeho silvestra je tradícia, kedy sa snažíte presne o polnoci zjesť 12 bobúľ hrozna. Španieli veria že bobule predstavujú dvanásť nadchádzajúcich mesiacov a že ak túto tradíciu dodržia, prinesie im to po celý budúci rok šťastie. 

Najbližšie dva dni sme strávili vo Fuengirole a Malage a užívali si teplé počasie. Na január sme mali príjemných 19C, odvážnejší z nás sa dokonca okúpali v mori. Nakoľko sme prišli v čase privítania Nového roka v blízkej Malage sme zažili ešte novoročnú atmosféru a zasvecovanie svetielok s hudobným sprievodom či novoročnú projekciu na katedrále. 

Po dvoch oddychových dňoch vo Fuengirole sme sa s kamarátmi vybrali na krátky roadtrip. To sme ešte ovšem nevedeli, že všetko bude tak trochu inak.

Z Fuengiroly sme do bosoráckej dedinky Soportújar odchádzali v ranných hodinách. (v španielskom preklade – tak nejak na obed). Toto miesto je plné odkazov na čarodejnícky svet. 

Návšteva bosoráckeho mestečka je milá zastávka. Niekoho očarí viac, niekoho menej. Po malej obedovej pauze sme sa vybrali smerom do Národného parku Cabo de Gata, kde sme plánovali prespať v kempe v púšti Tabernas a stihnúť západ slnka pri mori a odfotiť sa s pelikánmi.

Náš karavan Charlie mal s nami ale iné plány. Hoci sme pred cestou spravili všetky servisné úkony, jeden sme predsa len podcenili. Vlastne v našom prípade precenili. Technickú pasáž vynechám a skrátim náš problém. 

Autíčko stratilo ťah a v núdzovom režime sme sa dopracovali do kempu. Nasledovali telefonáty s importérom, automobilkou, poisťovňami a neistým výsledom, čo s nami bude ďalej. Auto sme už naštartovať nemohli. Ráno nás už čakala odťahovka a pomalý ujo španielskeho typu, ktorý nás odviezol do servisu do mesta Almeria. Po celom dni čakania sa našťastie náš problém vyriešil, karavanu sa núdzový režim vypol a my sme bezpečne mohli pokračovať v ceste a pripojiť sa k našim kamarátom.

Nakoľko sme mali spoločne stráviť deň v púšti Tabernas v zábavnom parku, tento zážitok sme absolvovali sami. Ak niekomu príde čudné, že aký zábavný park je v púšti, verte, že ste v ňom boli možno aj vy prostredníctvom filmu. Nakrúcalo sa tu vyše 400 filmov vrátane Siedmich statočných, Vtedy na Západe, Barbara Conana, Indiana Jonesa, Jamesa Bonda, Vinnetoua alebo filmov s Buddom Spencerom a Terencom Hillom. 

Tematický zábavný park sa volá Mini Hollywood a okrem westernových šou, kde na vlastnej koži zažijete atmosféru divokého západu. Nechýbajú tu ani miestne tanečnice kankánu a prestrelky medzi šerifom a lúpežníkmi, drevené kantíny a kostolíky, banka alebo cintorín. Zábavný park je spojený s veľkou zoologickou záhradou a viete tu stráviť pokojne aj celý deň.

My sme poobede uháňali už do Granady, pretože sme chceli stihnúť španielsky trojkráľový pochod. Deň pred príchodom troch kráľov – čiže 5. januára sa v mestách zvykne organizovať sprievod Troch Kráľov, ktorému Španieli hovoria Cabalgata de Reyes. 

Dôkladne pripravení so sáčkami na sladkosti sme aj napriek daždivému počasiu boli nastúpení v davoch detí a snažili sa chytať lietajúce cukríky, ktoré vyhadzujú postavy z alegorického trojkráľového pochodu. Veľmi kúzelná tradícia a zábavný zážitok pre deti aj dospelých.

Druhý deň v Granade sme plánovali pár týždňov vopred. Lístky na Alhambru sú limitované na počet návštevníkov na deň a preto je dobré si lístky kúpiť skôr. Ušetríte tým veľa času a nervov. O Alhambre sa hovorí ako o jednej z najnavštevovanejších pamiatok Španielska. My sme ju absolvovali dve rodiny a štyri deti a užili sme si to. Samozrejme s menšími deťmi treba dávať pozor, aby sa niekde nepotkli, ale dá sa to zvládnuť. Kočíky do palácov a záhrad nesmú, takže pre menšie detičky odporúčame zobrať nosič.

Návšteva palácov a záhrad môže byť pre každého individuálne dlhá. Záleží asi aj od počtu detí, ktoré sú s vami. Po dobrom obede v indickej reštaurácii sme sa ešte prešli uličkami Granady, ktorá v tomto ročnom období (január) má podobné počasie ako na Slovensku. S krásnym zasneženým pozadím kopcov Sierra Nevady sme na námestí odmenili deti pár jazdami na kolotočoch a pomaly sme sa vracali späť do Fuengiroly. Spoločný výlet s kamarátmi sa tu skončil a naša karavanová posádka sa vydala naprieč ďalším dobrodružstvá.